Kto je môj blížny

Categories: Viera

Miluj blížneho ako seba samého. Kto by s takýmto mravným imperatívom nesúhlasil? Ak sa však pokúsime nie len súhlasiť, ale to milovanie i žiť, zistíme, že to nie je ani samozrejmé ani jednoduché. Prvá prekážka je v otázke: Kto je môj blížny? Sú mi blížni všetci bez rozdielu. Má milovať Kosovský Albánec belehradského Srba, katolík protestanta, kresťan buddhistu, demokrat komunistu, heterosexuál homosexuála, feministka antifeministu, grínpisák riaditeľa Mc Donaldu…?

V hebrejskom prostredí mal výrok logické pokračovanie – „nenávidieť budeš svojho nepriateľa“. Slovo blížny je formálne zdôvodnené existenciou nepriateľa. Prečo by som hovoril o blízkom, ak by neexistovali vzdialení. Nepriateľ je ten, kto je mimo mojich kruhov, ten kto „nie je priateľ“, nepatrí do mojej krvnej skupiny. Svojou inakosťou spochybňuje môj svet. Čírou existenciou mi dáva najavo, že by som nechýbal, keby som nebol. Je iný. Ináč myslí, hovorí, zaujíma sa o iné veci. Ináč sa oblieka, počúva inú hudbu, smeje sa iným vtipom, jedáva iné jedlá… Keby bol svet knihou a ja by som tú knihu písal, jeho kapitolu by som do nej nezaradil.
Nuž milujeme blížneho: Milujeme svoju rodinu, preto neznášame tých, ktorí prekážajú životným záujmom našich príbuzných. Milujeme národ preto, aby som použil slová klasika Jozefa Tisu: „Usilujeme sa zbaviť jeho škodcov.“ Kto je môj blížny? „Milujte svojich nepriateľov,“ odpovedá Ježiš – aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je v nebesiach. Lebo on dáva vychádzať slnku nad zlými aj dobrými a zosiela dážď na spravodlivých aj nespravodlivých.

Kto je teda môj blížny? Blížny je každý, ku komu sa odvážim s láskou priblížiť. Blížny je každý nepriateľ, ktorého som prijal do svojho sveta. Blížnym je každý „out“, ktorého som vpustil „in“.

Svet sa nedelí na ďalekých a blízkych. Delí sa skôr na tých, čo svojim strachom, pýchou a nevedomosťou tvoria vzdialenosť, a na tých, ktorí tú vzdialenosť láskou prekonávajú. Evanjelium dalo tej láske grécke meno agapé. Agapé je božia sila v nás. Jej hlavným prejavom je láska k nepriateľovi. Iba vďaka tejto duchovnej láske môže pretrvávať život v našich pozemských láskach. Bez odhodlania milovať nepriateľa totiž dlho nevydrží ani priateľská, ani manželská, ani rodičovská, ani žiadna iná ľudská láska. I v tom najbližšom človeku sa predsa skrýva neprejavený nepriateľ. Prečo sa rozvádzajú manželstvá, prečo deti opúšťajú rodičov, prečo sa rozchádzajú priatelia? Stali sa nepriateľmi. Iba Agapé – tá neprestajne sa približujúca láska, vydrží verná až dokonca. Vydrží lebo sa naučila rozpoznať blížneho v nepriateľovi.

_____________________________

Autor: Daniel Pastirčák
Prevzaté z časopisu Brána 12/2010
(http://www.i-brana.cz/)